Tennis

TENIS ZIEMNY
Posted by Kornel Günther on April 25th, 2020

Nawierzchnie

mączka ceglana – nawierzchnia wolna (French Open) – możliwość poślizgu, specjalista na takiej nawierzchni to Nadal

hard court – nawierzchnia średnia - (Australian Open i US Open) – brak możliwości poślizgu, specjalista na takiej nawierzchni to Roger Federer, Djokovic

trawa – nawierzchnia szybka (Wimbledon) - brak możliwości poślizgu, specjalista na takiej nawierzchni to Roger Federer

dywanowa – to każdy rodzaj usuwalnego pokrycia kortu, wliczając w to wykładzinę. Na takiej nawierzchni kozioł piłki może być niższy lub wyższy niż na kortach twardych.

Wymiary boiska

gra pojedyncza – 23,77 m długości na 8,23

deble i mikst – 23,77 m długości na 10,97 szerokości

linie – szerokość co najmniej 2,5 cm i nie większą jak 5 cm (z wyjątkiem linii głównych, które mogą mieć szerokość do 10 cm), a malowane są najczęściej wapnem (na kortach ziemnych) lub farbą (beton, hala).

siatka – wysokość 91,5 cm, a przy słupkach, oddalonych od linii bocznych również o 91,5 cm, miała wysokość 1,06 m.

Rakieta i piłka tenisowa

Według przepisów długość rakiety (ramy i uchwytu) nie może przekraczać 73,66 cm, a jej szerokość 31,75 cm. Długość powierzchni naciągu nie może przekraczać 39,37 cm, a szerokość 29,21 cm.

Podstawowe zagrania

serwis – inicjuje zagranie. Gracz wyrzuca piłkę w powietrze i następnie ją uderza na przekątną część pola przeciwnika

forehand – uderzenie piłki wewnętrzną stroną rakiety

backhand – uderzeniem zewnętrzną stroną rakiety

wolej – uderzenie grane z powietrza przed odbiciem się piłki od podłoża najczęściej w pobliżu siatki, zazwyczaj ze sztywnym nadgarstkiem. Najcześciej woleja gra się celując w niepilnowany przez przeciwnika obszar kortu.

slajs – piłkę uderza się z rotacją wsteczną lub wsteczno-boczną

Punktacja

W tenisie ziemnym mecze rozgrywane są do dwóch lub trzech wygranych setów.

  1. Każdy set składa się z gemów. Żeby wygrać seta zawodnik musi wygrać co najmniej 6 gemów i równocześnie wygrać co najmniej 2 gemy więcej od swojego przeciwnika np. 6-3, 6-4, 7-5.
  2. Każdy gem składa się z punktów, które w tenisie liczone są w następujący sposób: 0, 15, 30, 40, gem. Gema wygrywa zawodnik, który zdobędzie co najmniej 4 punkty, ale równocześnie, co najmniej 2 więcej od swojego rywala. Przy stanie 40-40 (równowaga - ang. deuce), żeby zdobyć gema, jeden z zawodników musi zdobyć 2 punkty pod rząd. Zawodnik, który przy równowadze zdobędzie punkt ma przewagę (ang. advantage).
  3. Przy stanie 6-6 w gemach w większości turniejów rozgrywany jest gem rozstrzygający – tie-break, do którego wygrania jeden z zawodników musi zdobyć co najmniej 7 punktów, przy czym musi zdobyć również co najmniej 2 punkty więcej od swojego przeciwnika. W tie-breaku punkty liczone są w następujący sposób: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,…(np. 7-1, 7-3, 7-4, 8-6, 9-7).